ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

Проф. Илия Железаров: „Габровският ТУ винаги е бил водещ, а в много области – и абсолютен лидер сред университетите в България“

През ноември Техническият университет в Габрово ще отбележи 60 години от основаването си. Юбилейните чествания ще продължат от 21 до 23 ноември. В празничните дни ще бъде открит барелеф на първия ректор на габровската алма матер – проф. Весел Савов, след което ще бъдат посрещнати гостите от висшите учебни заведения в страната и чужбина. На 21 ноември от 15:00 часа в Дома на културата „Емануил Манолов“ ще се състои празничната програма, а от 19:30 часа ще има тържествена заря. На 22 ноември в 10:30 часа в университетската библиотека ще е откриването на УНИТЕХ 2024, а пленарната сесия ще се проведе по тематични секции. Работата на научния форум ще продължи и на 23 ноември от 9:00 часа. За постигнатото през изминалите 60 години от основаването на габровския Технически университет, който отначало функционира като Висш общотехнически задочен институт, а по-късно започва приемът и на студенти за редовно обучение по две специалности „Механично уредостроене“ и „Промишлена електроника“, е интервюто с неговия ректор проф. д-р инж. Илия Железаров за вестник „100 Вести“.

IZhel rektorTU– Проф. Железаров, как ще отбележи габровският Технически университет своята 60-а година? А и да оцелее един университет през тези трудни години никак не е лесно.

– Аз мисля, че Технически университет – Габрово не оцелява. Той се развива и това е процес, който продължава през цялото време. Той винаги е бил водещ, а в много области – и абсолютен лидер сред университетите в България. В Техническия университет са работили, сега работят и съм сигурен, че и в бъдеще ще работят водещи учени в своите области в нашата страна. За 60-годишнината има серия от събития, чиято кулминация ще бъде на 21 ноември 2024 г. В този ден тържествената част ще започне с откриването на барелеф на първия ректор Весел Савов, за което имаме съдействието и подкрепата на инициативен комитет – събрана е определена парична сума. След това ще направим презентация на изминатия път, което ще стане в обновения Дом на културата. По този повод подготвяме едно ново издание за историята на Университета, която обхваща целия период от създаването му до наши дни.

Ще уважим и преподавателите, които са работили и работят в Университета. Подготвили сме нова версия на сборника с информация за академичния състав на институцията. Поканили сме много гости, включително и наши партньорски университети от чужбина. На този етап вече имаме уверенията на голяма част от тях, че ще присъстват на срещата. Събитието ще бъде уважено от една от най-интересните университетски организации – това е Европейската мрежа на иновативните университети, които ще проведат следващата си официална среща в дните на тържествата, свързани с нашата 60-годишнина. Поканени са всички доктор хонорис кауза, всички ректори, всички водещи компании, с които и в момента си партнираме и в рамките на Университета, и в рамките на Технологичния ни парк. Честването ще завърши с тържествена програма, а на следващия ден ще продължим с нашата международна научна конференция „Унитех 2024“.  

– Къде ще се проведе международната научна конференция „Унитех 2024“?

– Научната конференция традиционно се открива в университетската библиотека, но тя най-често се провежда в няколко зали, тъй като учените се събират и представят своите постижения в различните секции, в които са включени.

– Употребих думата „оцелява“ в смисъл да се съхрани в кризите, през които преминава държавата. Как ТУ успя да запази високото качество на обучение и на преподавателски състав в трудните години?

– Наистина е трудно да се работи, когато няма траен хоризонт за развитие на държавата. Когато тенденциите се променят леко вляво или леко вдясно. Но смятам, че консервативната система, но в същото време една от най-реформираните системи на висшето образование в България, се справя и наистина се развива. Не говоря само за Техническия университет в Габрово, а за системата на университетите в България като цяло, всички те успяват в тези трудни времена да съществуват и да се развиват. През цялото време ние сме се развивали, защото всяка година тук се създава нещо ново. И именно това е важно – да не се спираме пред трудностите въпреки големите усилия, понякога чисто човешки и с повече вложена енергия, а и стрес. Това, което ни тревожи, е смазващата демографска криза, особено в Северна България. Това се усеща не само в Северозападния регион, а вече и в Северен централен район.

– Успявате ли да привлечете необходимия брой студенти, които да продължават образованието си в габровския Технически университет?

– Ние сме един от трите тясно профилирани технически университета. Имаме и Стопански факултет, в който се изучават интересни специалности, които са важни от чисто регионална и обществена гледна точка – като „Социални дейности“, „Стопанско управление“, „Индустриален мениджмънт“… Но, основният ни профил, тежестта на Университета е в класическите инженерни специалности, които във времето еволюираха твърде много. До това доведе и цялостната дигитална трансформация, свързана не само с образованието на обществото. Времето на пандемия ни показа, че може и повече неща – за добро или за лошо, да бъдат дигитални. За съжаление, част от учениците се научиха, че нещата могат да бъдат само онлайн и е по-трудно да влязат в лабораторните и в лекционните зали. Ние постоянно се опитваме да отваряме нови интересни лаборатории и специалности.

– Какви нови специалности планирате да бъдат открити в габровския Технически университет?

– Изключително важно за нас е да успеем да акредитираме една област, в която реално работим през цялото време и това е енергетиката. Защото това е един от приоритетните сектори за развитие на българската икономика. Всички знаят какво се случва с тецовете в Южна България. Това налага определени трансформации и ще доведе до нов вид специалисти в областта на енергетиката, които трябва да се справят в по-сложни времена. Искрено се надявам, че ще успее да се развие проектната инициатива за изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, което отново ще доведе до необходимост от хора, които да работят в тази област. Защото колкото и фотоволтаични централи да направим, колкото и батерии да докараме, ще трябва да имаме стабилна енергийна система, каквато България има на Балканския полуостров и в Югоизточна Европа. Другото интересно е, че все повече се налага да помагаме в областта на обучението за изграждане и развитие на роботизацията на производството. Наистина има производства, в които има работа, но липсва работна ръка и това налага да се работи с роботи.

– Габрово е една от областите, в които намаляват човешките ресурси…?!

– Габрово е най-малката област заедно с Видин – една от най-обезлюдените, с най-малко деца, които се раждат. И не само в Габрово, но и в общините около нас – Севлиево, Дряново, Трявна, които са с отлична инфраструктура. Но ние нямаме магистрали, пристанище, летище. За съжаление, нямаме и тунел. И всичко това ни поставя в една затворена среда, която е била нормална за периоди от преди 50-ина, от преди 100 години, но в момента този динамичен свят изисква много бързи комуникации. Затова трябва да компенсираме с други идеи, с други високотехнологични иновативни продукти, които да се генерират тук и принадената стойност да остава при нас.

– Повече от 120 години се търкаля идеята за изграждането на тунела под Шипка, но като че ли за неговото изграждане се сблъскват много интереси. Не е ли подобно положението и във всяка област на нашия живот?

– Това не е само за тунела за Габрово, това е и когато говорим за Шенген. Ние имаме само два моста на река Дунав, от които единият е в ремонт. Нямаме нито една магистрала, която да подхожда до тези два моста. Какъв тогава ще е този Шенген, който ние ще имаме? Едни огромни колони от превозни средства, задръствания… Но проблемът не е само при нас. Румънците искат да си направят мостовете над река Дунав и да печелят от това. Те си имат своя интерес, ние имаме друг интерес. Така е и със Северна и Южна България, и с пътищата около Габрово, но не трябва да се отказваме.

Споразумение за сътрудничество между Технически университет-Габрово и “АРСЕНАЛ” АД, гp. Казанлък

Ректорът на Техническият университет–Габрово проф. д-р инж. Илия Железаров и г-н Билян Тошков, Производствен директор на “АРСЕНАЛ” АД, сключиха рамково споразумение за сътрудничество между двете организации в областта на обучението и научните изследвания. Целта е повишаване ефективността на образователната, научно-изследователската и развойната дейност в областта на машиностроенето, мехатрониката, електротехниката и електрониката, автоматизацията и роботизацията, компютърните и комуникационни системи и технологии.

АРСЕНАЛ” АД - КАЗАНЛЪК e крупно многофункционално инфраструктурно предприятие, заемащо водеща позиция в националната икономика и е фирма с богати традиции в разработването, производството, търговията и инженеринга на военни и граждански изделия.

Обхвата на споразумението включва  организиране и провеждане на обучение в редовна, задочна и бизнес-ориентирана форма за бакалавърска и магистърска степен по заявени специалности на служители и работници от “АРСЕНАЛ” АД, целево обучение или повишаване на квалификацията, подобряване практическото обучение на студентите чрез провеждане на специализиращи стажове и/или практики; провеждане на научни изследвания и получаване на данни при разработване на дипломни работи и дисертации.

 

„Арсенал“ АД, като най-голям работодател в България в сферата на машиностроенето и предлага възможности за реализация на специалисти от различни инженерни специалности https://www.arsenal-bg.com/vsichki-svobodni-rabotni-mesta-1

Стипендиантската програма на „АРСЕНАЛ” АД е част от фирмената политика за привличане на млади специалисти, на които осигурява възможност за развитие и постигане на високи степени в професионалната реализация. Повече информация на: https://www.arsenal-bg.com/stipendiantska-programa-2

 

 

 

 

 

Меморандум за сътрудничество с Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“

На 24.07.2024 г. Ректорът на Технически университет – Габрово проф. д-р инж. Илия Железаров и инж. Ирена Бориславова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция „Българска служба за акредитация", подписаха меморандум за сътрудничество между двете институции.

 

 

Технически университет – Габрово и Изпълнителната агенция „Българска служба за акредитация" ще осъществяват сътрудничество и обмяна на опит в областите си на компетентност, като:

  • обменят информация за препоръките на международните и европейските организации в областите на компетентност на двете страни, във връзка с постигане на целите на настоящия меморандум и за популяризиране на дейностите по акредитация;
  • осъществяват съвместни срещи, конференции, кръгли маси и други форми за обмен на теоретични знания и добри практики в областите си на компетентност, след двустранно съгласуване;
  • взаимно се информират за установените във връзка с дейността им нужди от обучение и вземат участие, чрез свои експерти, в организирани обучения за поддържане и повишаване на професионалната подготовка на оценителите, необходими във връзка с процеса по акредитация;
  • популяризират дейността си, като съобразно установените потребности от обучение, въз основа на отделни договори за съвместна дейност, след предварително заявяване и съгласуване на годишни програми, съобразно възможностите си за съответната година.

Технически университет – Габрово получи акредитация на Лабораторен комплекс за измерване, изпитване и калибриране от Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“

viber изображение 2024 07 29 10 43 18 101

 На 23.07.2024 г. Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“ акредитира Лабораторния комплекс за измерване, изпитване и калибриране на Технически университет – Габрово, съгласно изискванията на БДС EN ISO/IEC 17025:2018 за срок от 4 години.

Сертификата за акредитация на Лабораторния комплекс беше връчен от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“ инж. Ирена Бориславова.

 

Лабораторния комплекс за измерване, изпитване и калибриране е акредитиран в следния обхват:

Да извършва изпитване на:

  • Метали и метални сплави.
  • Заварени съединения от метални материали.
  • Лампи (светлинни източници).
  • Осветители.
  • Осветителни уредби.

 

 Да извършва калибриране на:

  • Нониусни средства за измерване на дължина (шублери, дълбокомери, високомери).
  • Индикаторни шублерни средства за измерване на дължина (шублери, дълбокомери, високомери).
  • Електронни шублерни средства за измерване на дължина (шублери, дълбокомери, високомери).
  • Микрометри, микрометрични средства за измерване на дължина (нормаломери, лостови микрометри: аналогови, индикаторни, електронни).
  • Скоби с показващо устройство (пасаметри, индикаторни скоби).
  • Индикатори часовников тип. Измервателни глави: пружинни, оптични.
  • Вътромери: двуконтактни, триконтактни.
  • Плоскопаралелни краищни мерки за дължина.