Студенти и преподаватели от Технологична академия – Резекне, Република Латвия реализираха краткосрочна мобилност в рамките на програма „Еразъм+“ във факултет „Машиностроене и уредостроене” на Технически университет – Габрово.
Латвийските студенти изучават магистърска специалност „Лазерни технологии“ в Технологичната академия, а техния престой в Технически университет – Габрово е резултат от дългогодишното и ползотворно сътрудничество между двете образователни институции.
Технологичната академия, Резекне е водеща научна и образователна институция в прибалтийските страни в областта на лазерните технологии. От 2024 г. факултет „Машиностроене и уредостроене“ при ТУ-Габрово също провежда обучение в новата магистърска специалност „Лазерни технологии“. Реализираният студентски обмен е част от намеренията на двете образователни институции да задълбочат сътрудничеството си в рамките на съвместната магистърска програма „Лазерни технологии“, както и да продължат да реализират научни изследвания и проекти с участието на студенти и докторанти.
Преподаватели от факултет „Машиностроене и уредостроене“ при ТУ-Габрово представиха лекции на теми: „Лазерни оптични компоненти“ и „Методи за измерване на параметри на лазерно лъчение“ пред чуждестранните гости.
В рамките на престоя студентите посетиха лаборатория „Интелигентни системи за изследване на структурата и свойствата на материали“. Доц. д-р инж. Владимир Дунчев и доц. д-р инж. Продан Проданов запознаха гостите с възможностите на научното оборудване в лабораторията, а гостуващите студенти участваха в работата по лазерно закаляване на образци от въглеродна стомана и тяхното последващо изследване с рентгенов дифрактометър и електронен микроскоп. Студентите получиха и подробна информация за електронно-лъчевото заваряване на разнородни материали и електронно-лъчевата модификация на повърхностни структури в лабораторията „Интелигентни технологии, базирани на интензивни енергийни потоци“ от доц. д-р инж. Борислав Стоянов.
В резултат на теоретичните знания, получени от лекциите и практическата им приложимост, демонстрирана в лабораториите на ТУ-Габрово, студентите и преподавателите разработиха идеен проект за интелигентна система за дистанционно измерване на температурата при лазерно текстуриране на образци, под ръководството на доц. д-р инж. Димчо Пулов – декан на факултет „Машиностроене и уредостроене“, доц. д-р инж. Цанко Караджов и проф. Любомир Лазов от Технологична академия, Резекне, Латвия.
Освен с лабораторната база и обучителния процес, гостите имаха възможност да се запознаят и с културните забележителности на Габрово и да посетят емблематични музеи.