
Посещението на представителите от партниращия Технически университет на Молдова се състоя от 15 до 19 юни 2026 г. и бе проведено във връзка с изпълнението на съвместния образователен проект по програма „Еразъм+“ - „Мобилност на студенти и персонал в сферата на висшето образование между програмни и трети държави, които не са асоциирани към програмата“.
Участниците от Техническия университет на Молдова: проф. Лариса Бугаян – директор на университетския Еразъм+ център, д-р Корина Гуцу-Кетрушка – преподавател във факултета „Енергетика и електротехника“, Ана Цуркан - заместник-декан на факултета „Компютри, информатика и микроелектроника“ и Валентина Астафи - асистент-лектор в същия факултет имаха интензивна и наситена работна програма в рамките на мобилността си, целяща обмен на добри практики в изграждането на конкурентно образование и качествената подготовка на специалисти, разширяване на областите за сътрудничество, идентифициране на нови възможности за съвместни образователни и научно-изследователски инициативи и проекти.
Делегацията от Молдова проведе серия от работни срещи със заместник-ректора по Международните отношения и връзки с обществеността доц. д-р инж. Христо Недев Христов, с декана на факултет „Електротехника и електроника“ – проф. д-р инж. Станимир Садинов, а във факултет „Стопански“ - с декана доц. д-р Иванка Стоянова и представители от катедрите „Мениджмънт и „Социални и стопански науки“. По време на посещението си делегацията се запозна с образователната и научно-техническа инфраструктура на факултетите, съоръженията и лабораторните комплекси на Технологичния парк към университета. Наред с изпълнението на официалната си работна програма в Технически университет – Габрово, гостите от Молдова успяха да посетят и да се запознаят с културни и исторически забележителности на града и региона.
Благодарение на възможностите, които програма „Еразъм+“ предоставя, в рамките на изпълнението на съвместния проект между двете партньорски институции, от началото на 2025г. бе реализирана ефективна обмяна на преподавателски мобилности с цел преподаване и с цел обучение, а двама студенти-бакалаври, специалност „Електроенергетика“ от Технически университет на Молдова успешно приключиха обучението си по обмен във факултет „Енергетика и електротехника“ на Техническия университет – Габрово по време на летния семестър на учебната 2025/2026 г.
Натрупаният международен опит от двата партньорски университета и продуктивното сътрудничество непреривно създават благоприятна учебна среда и условия за подобряване на учебните програми, които повишават подготвеността на академичния състав, служителите и студентите за работа в бързоразвиващата се глобална и дигитална среда на съвремието и бъдещето.






