Проф. Железаров пред БНТ 2: „В ТУ – Габрово ще създадем първия извънстоличен технологичен парк“

Iliya Zhelezarov dm„В Технически университет – Габрово ще създадем първия сериозен извънстоличен технологичен парк, който ще осигури още повече възможности на нашите студенти да се докоснат до науката и до новите технологии.“ Това каза ректорът на университета проф. д-р инж. Илия Железаров в интервю за предаването Знание.БГ по БНТ 2

ТУ – Габрово е водеща организация в проекта за изграждане на Център за компетентност в областта на мехатрониката и чистите технологии. Партнира си с други университети и научни институти в проекти за създаване на инфраструктура за центрове за върхови постижения, както и в областта на информатиката, информационните и комуникационните технологии.

„Имаме амбиция да се присъединим към европейската научна мрежа, защото нашият университет е първият, извън софийските, който през 2014 г. влезе в националната пътна карта за научна инфраструктура.“, отбеляза проф. Железаров. Според него както бизнесът има дефицит от инженерни кадри, така и университетите започват да усещат нужда от млади хора, които да се влеят в редиците на учените. 

Габровският технически университет е пионер в дуалното обучение във висшето образование в страната. Успешно е реализиран проект с партньори от Австрия, Полша и бизнес от България. „В момента провеждаме бизнес ориентирано обучение, насочено към профила на фирмите, които търсят кадри във всички спектри на инженерното образование. Студентите работят в реална среда и имат възможност да изпълняват част от курсовите си проекти за конкретната фирма.“, каза ректорът. По думите му, чрез този модел младите хора се реализират почти на 100 процента. Той даде за пример решението на Министерски съвет – студентите, обучаващи се в приоритетните за българската икономика направления, сред които са инженерните науки, да получават допълнителна месечна стипендия от 100 лева.

Към момента в Технически университет – Габрово следват над 4 000 студенти. Учебното заведение предлага около 20 специалности за бакалаври, почти толкова в магистърските програми, както и 4 специалности за професионален бакалавър от Техническия колеж в Ловеч. „Имаме една уникална специалност, която почти никъде не се предлага вече в България – „Технология на материалите и материалознание“. От тази година разкрихме специалността „Комуникационни технологии и киберсигурност“, също и „Дигитална администрация“.“, представи новостите проф. Железаров.

Вижте цялото интервю:

Автор на снимката: Драгомир Минков